Twój koszyk jest obecnie pusty!

Terapia rodzin – razem, nie osobno
Uważam, że najlepszym terapeutą dla dziecka są ramiona mamy i taty. Dlatego zapraszam na terapię całe rodziny – bo zmiana dla dziecka jest możliwa tylko z rodzicami, a nie z terapeutą z zewnątrz systemu rodzinnego.
To, co dziecko pokazuje światu – lękiem, buntem, wycofaniem – bardzo często jest wyrazem tego, co dzieje się w środku całego domu. I w tym nie chodzi o winę. Chodzi o odpowiedzialność. O gotowość, by zajrzeć w to razem.
Jak wygląda proces terapii rodzin?
Najczęściej spotykamy się na kilka sesji. Jeśli trudności dotyczą głównie zaburzeń lękowych, szkolnych, fobii, to po kilku spotkaniach rodzice odzyskują poczucie sprawczości. Zaczynają wierzyć, że to w nich – w ich obecności, uważności i spokoju – jest siła, która leczy.
Terapia rodzinna w moim podejściu to nie miejsce, gdzie diagnozuje się dziecko, ale przestrzeń, gdzie rodzice i dzieci mogą na nowo się usłyszeć. Dziecko potrzebuje mieć do kogo wracać – nie tylko fizycznie, ale emocjonalnie.
Dziecko nie jest problemem – jest posłańcem
Unikam pokazywania dziecku, że jeśli jest mu źle w świecie, to trzeba je natychmiast „oddać” specjaliście, który „sobie z nim poradzi”. Bo wtedy dziecko dostaje sygnał: „Ktoś obcy poradzi sobie z Tobą lepiej niż my.” I to boli bardziej, niż się wydaje.
Widzę to często: dziecko z fobią szkolną staje się VIP-em tej rodziny. Zatrzymuje wszystkich. Zmusza, by spojrzeć na relacje, napięcia, ukryte historie. I to jest dar – choć trudny – bo dziecko mówi:
„Zróbmy coś z tym, co nas uwiera. Razem.”
Terapia rodzin Katowice – bezpieczna przestrzeń dla Was wszystkich
Podczas terapii rodzin w Katowicach pracujemy wspólnie: czasem w całej rodzinie, czasem tylko z rodzicami, czasem z różnymi konfiguracjami. W zależności od potrzeby – nie według schematu, tylko z uważnością na to, co naprawdę domaga się uwagi.
Nie uczę wychowywania. Uczę rozumienia, słuchania i obecności. Bo najczęściej nie chodzi o to, że ktoś robi coś źle. Chodzi o to, że wszyscy tęsknią za bliskością i spokojem, tylko nie wiedzą, jak do tego wrócić.
Z czym możesz przyjść na terapię rodzinną?
- Fobie szkolne, lęki, wycofanie dziecka
- Trudności w relacjach między rodzeństwem
- Problemy z agresją, wybuchami, brakiem komunikacji
- Sytuacje okołorozwodowe, nowa rodzina patchworkowa
- Dziecko w depresji, samotności, niepokoju
- Zmiany w rodzinie – strata, przeprowadzka, choroba, narodziny rodzeństwa
Jeśli czujesz, że chcecie spróbować inaczej…
Czasem dziecko „krzyczy” zachowaniem o coś, czego nie umie nazwać. Czasem rodzice są tak zmęczeni, że nie widzą już wyjścia. Czasem ktoś w rodzinie czuje się samotny, chociaż wszyscy są obok.
Terapia rodzin może być miejscem, gdzie wszystko to zostaje w końcu zauważone. Bez osądu. Z troską. Z delikatnym prowadzeniem.
Jeśli czujesz, że to może być Wasz czas – zapraszam. Nie musicie wiedzieć, jak to się skończy. Wystarczy, że chcecie spróbować inaczej. Razem.